Parní čističe


O parním čištění

Jaké jsou základní přednosti parního čištění?
Kde a jak využijeme parní čistič?
Jaký je vztah parního čištění a vysávání?
Jak pomáhá parní čištění alergikům a astmatikům?

 

Jaké jsou základní přednosti parního čištění?

  1. Účinnost
    Velmi horká pára odstraňuje zašlé a „zažrané“ nečistoty, mastnotu, zabíjí roztoče, má prokázané dezinfekční účinky.
  2. Hospodárnost a ekologičnost
    Parní čističe přinášejí obrovské úspory výdajů za chemické čisticí prostředky, spotřebovávají pouze elektrickou energii a nepodstatné množství obyčejné vody.
  3. Zdravotní nezávadnost
    Obsluha není nucena máčet ruce ve vodě a chemických přípravcích, nevznikají škodlivé výpary. To ocení nejen lidé s citlivou pokožkou, alergici a astmatici!

nahoru

Kde a jak využijeme parní čistič?

Existuje nepřeberné množství možných aplikací parních čističů. Způsob použití je vázán na volbu koncového nástavce a regulaci parního výkonu: vysokým tlakem z parní trysky se dají "odstřelovat" nečistoty z těžko přístupných, drobných a skrytých míst, z hubic lze horkou páru napouštět do hloubky koberců, polstrování a matrací a tím hubit i ty drobné organismy (např. roztoče nebo bleší vajíčka), které odolaly vysávání. Při nasazení rozličných kartáčků se účinek teploty, tlaku a vlhkosti páry kombinuje s intenzivním mechanickým působením, hubicemi s připnutým hadrem se bezchemicky a přitom účinně otírají povrchy nábytku, zařízení, obkladů i podlah, okenní nástavec myje a zároveň stírá skla, sifonový zvon pomáhá důkladně protáhnout odpady. S parním čističem lze s úspěchem likvidovat skvrny od jídla a rozlitých nápojů (nečistoty se rozpustí a vzlínají spolu s párou), odstraňovat led z vnitřku lednic a mrazáků, čistit a odmašťovat kutilské a sportovní nářadí, pročišťovat nedostupná zákoutí mechanismů a strojů, dezinfikovat hračky i mýt citlivé povrchy, jako například teflon na pánvích a toustovačích. Neopominutelnými aplikacemi je kartáčování oděvů, žehlení látek a odstraňování pachů z nich, zvlhčování vzduchu a aromaterapie.

Tolik ve stručnosti o práci s parním čističem v domácnosti. Ve firmách a organizacích je škála využití ještě širší: od úklidu kancelářských a ubytovacích prostor po nasazení v průmyslových provozech.

nahoru

Jaký je vztah parního čištění a vysávání?

Parním čištěním nenahradíme vysávání a naopak parní čistič má celou řadu aplikací, kde je vysavač nepoužitelný nebo nedostatečný. Obě zařízení se tedy doplňují. Například paročistič uvolní z vláken koberce nebo třeba z pískovcového povrchu teras pro vysavač jinak nezvládnutelné nečistoty, jemnější z nich spolu se vzlínající parou skončí na hadru parní hubice, větší se dodatečně posbírají vysavačem. Výborný příklad spolupráce vysavače s parním čističem ukazuje níže citovaný výzkum o likvidaci alergenů.

Specifickou kategorií parních čističů jsou parní vysavače, tedy přístroje vybavené též funkcí odsávání.

nahoru

Jak pomáhá parní čištění alergikům a astmatikům?

S parním čističem likvidujeme alergeny:

  • bez promáčení materiálů (mokro svědčí roztočům a plísním)
  • bez chemických přípravků (které by samy o sobě mohly být zátěží pro alergiky)

Tolik stručné konstatování. Ale je tomu opravdu tak, že napustíme-li horkou páru například do koberce nebo zvířecího polstrovaného pelíšku, zahubíme tím roztoče a zničíme vajíčka a larvy blech? Zrakem to nepoznáme, i když logická úvaha nám říká, že takové teplotě nemohou odolat. Pro důkazy se proto musíme odvolat na výzkum:

Americký vládní Národní institut pro zdraví (www.nih.gov) provedl výzkum účinků tzv. suché páry na domácí alergeny. Výzkumníci srovnávali použití kvalitního vysavače na jedné straně a kombinaci vysávání a parního čištění na straně druhé, přičemž pracovali se špičkovým vysavačem značky Miele a parním čisticím strojem VaporJet 2400, tj. severoamerickou variantou přístroje Siel Diavolo. Ve výsledné zprávě se můžeme dočíst zhruba toto:

Oba druhy intervence vedly k bezprostřednímu značnému snížení koncentrace alergenů. Následná měření však ukázala, že efekt samotného vysávání byl pouze přechodný a brzy došlo k opětovnému výraznému nárůstu jejich množství. Naopak v případě kombinace parního čištění a vysávání byl při opakovaných postintervenčních měřeních v periodě 4-8 týdnů zjištěn další následný pokles koncentrace alergenů, a to dokonce pod kritickou hranici 10 µg/g prachu.

Celá zpráva v angličtině je ke stažení zde.

nahoru