Parní čističe


Vybíráme parní čistič - jak nenaletět?

Opakovaně zodpovídáme dotazy, z nichž se dá vytušit Vaše ovlivnění předchozími prezentacemi a nabídkami. Každý prodejce má své argumenty, hlavní jste tu však Vy - zákazníci. Kupujete si přístroj pro čištění a úklid, nikoliv hezké řeči obchodníků nebo dokonce "nový životní styl". Proto v klidu a s rozmyslem zvažujte, za co se vlastně chystáte vydat peníze. Vybíráme pár otázek, k nimž Vám poskytneme v těchto úvahách vodítko.

Plnění bojleru - jedna nebo dvě komory?
Tlak a topení - odpovídají si hodnoty?
Bezplatné servisní návštěvy - co za to?
Značka a země původu - jaká je ta správná?
Doma a ve firmě - co je dostatečně profi?
Cena - je dražší vždy lepší?

 

Plnění bojleru - jedna nebo dvě komory?

Existují dva možné způsoby plnění bojleru: jednorázové naplnění, kdy vodu lijete přímo do bojleru (systém jednokomorový), a průběžné automatické doplňování, kdy se do bojleru dočerpává voda ze zásobní nádrže v přístroji (systém dvoukomorový). Toto kritérium je při výběru parního čističe zásadní:

  1. Jak funguje jednokomorový čistič?

    • Vodu naléváme do bojleru tlakovým uzávěrem a dostáváme se do styku s nahřívanou částí. Manipulaci s jednokomorovým čističem tedy lze připodobnit k manipulaci s tlakovým hrncem, "papiňákem": uzávěr není možno otevírat, pokud je v bojleru natlakovaná horká pára.

    • Ovládání: Před zapnutím přístroje musíme napřed zkontrolovat a doplnit stav vody v bojleru. Poté zapneme nahřívání a jakmile je stroj připraven, můžeme začít vypouštět páru. Voda v bojleru se postupně vyvařuje, mění se podmínky tvorby páry a v okamžiku, kdy voda dochází, je nutno vypnout nahřívání, vypustit slábnoucí a již neúčinnou páru, pak přes tlakový uzávěr dolít vodu a počkat na opětovné nahřátí. Zkušeným obchodníkům při prezentaci nikdy pára nedojde, ale není nad to si vychutnávat nucená přerušení při reálné práci, kterou potřebujete rychle dokončit!

  2. Jak funguje dvoukomorový čistič?

    • Kromě bojleru se v přístroji nachází ještě jedna "komora" - zásobní studená nádrž, která je s bojlerem spojena přečerpávací pumpou. Přístroj si hlídá, aby v bojleru byla neustále udržována ideální hladina vody a byly tak zajištěny podmínky pro permanentní tvorbu páry v optimální kvalitě. Obsluha tedy nikdy nepřijde do styku přímo s bojlerem, nýbrž podle potřeby dolévá vodu do zásobní nádrže.

    • Ovládání: Stroj můžeme zapnout i bez toho, abychom kontrolovali zůstatkový stav vody z minulého použití. Po nahřátí začneme pracovat. Otevřít uzávěr rezervy a doplnit vodu můžeme kdykoliv i u natlakovaného přístroje. Manipulace je tedy celkově jednodušší, bezpečnější, nehrozí nedostatek vody v bojleru ani postupně se snižující kvalita páry.

  3. Shrnutí a doporučení

    • Je zřejmé, že dvoukomorové stroje poskytují mnohem vyšší užitnou hodnotu, než stroje jednokomorové. Dlouhodobost investice a časové a energetické úspory jasně hovoří pro tuto volbu jak u firem, tak u domácností. Cena jednokomorového přístroje by měla být podstatně nižší, než jinak srovnatelného dvoukomorového.

nahoru

Tlak a topení - odpovídají si hodnoty?

Maximální pracovní tlak je jedním z nejsledovanějších parametrů. S větším tlakem se pojí vyšší účinnost, vyšší teplota a rychlejší práce, proto pro firmu i domácnost platí "čím více, tím lépe". Mějte však na paměti následující upozornění:

  • Tlak musí být v souladu s topným příkonem! Není tak důležité, na kolik barů se přístroj po zapnutí natlakuje, hlavní je, na kolik barů a jak rychle se dokáže vracet v průběhu práce. Ne náhodou mají námi nabízené parní čističe s tlakem kolem 5 barů topení cca 2000 W, kdežto při 7 a více barech již přes 3000 W! Topení prostě musí stíhat, proto vedle barů nikdy nezapomeňte porovnat i watty!

  • Je rozdíl mezi maximálním pracovním tlakem a bezpečnostním tlakovým limitem pojistného ventilu, který samozřejmě musí být vyšší! Už jsme se bohužel setkali i s případem, kdy prodejce tento limit u svého přístroje vydával za pracovní tlak. Neznalost? Špatný úmysl?

nahoru

Bezplatné servisní návštěvy - co za to?

"Také nabízíte bezplatné servisní návštěvy?" Ne, nenabízíme. Prodáváme přístroje v ceně nenavýšené o náklady na takovéto návštěvy a vlastně ani nevíme, co bychom při návštěvě na přístroji "oprašovali". Možná by se při tom dalo něco dalšího prodat, ale tento systém prodeje zkrátka nevyznáváme.

nahoru

Značka a země původu - jaká je ta správná?

Všichni jsme ovlivněni značkami. A nejlépe znějí ty švýcarské, švédské, německé, americké. Při bližším ohledání byste však často objevili neznámé názvy italských (Itálie se dá považovat za mateřskou zemi parních čističů a sídlí tam i vysoce uznávaní světoví producenti, i když leckdy neprodávají maloobchodně a pod svým označením!) nebo asijských výrobců, zatímco ti "Američané" nejsou konstruktéři a producenti, nýbrž obchodníci, pro něž výrobci nalepí na kryt přístroje jejich logo. Tentýž model parního čističe pak putuje po světě pod různými názvy, s různě poupraveným designem a s až neuvěřitelnými cenovými rozdíly. Někdy je značka opravdu zárukou kvality, mnohdy si však zákazník připlácí za obchodnický lesk, za zdánlivě bezplatnou péči, za pocit exkluzivity.

nahoru

Doma a ve firmě - co je dostatečně profi?

Dělení na profesionální a domácí přístroje je vždy pouze přibližné, protože i parní čističe v jakoby domácím provedení nacházejí široké uplatnění v mnoha firmách. Vyčleňujeme pouze kategorii průmyslových čističů, tj. "plechovek na kolečkách", které jsou konstrukčně stavěny do špinavých nebo jinak specifických provozů. Nemusí to vždy vypovídat o výkonu, ale jde zejména o ocelovou karoserii nebo o kontejnerový vysavač na průmyslovou špínu a mastnotu. Výraz "profesionální parní čistič" obecně berte s velkou rezervou, záleží jen na libovůli prodejce, který takto bombasticky může označit i malé domácí mlžítko! Parní čističe prodáváme již od roku 2004 a po zkušenostech s rozličným sortimentem se i pro domácnosti zaměřujeme již pouze na střední a vyšší kategorii. Pokud máte velká očekávání od málo výkonného a málo vybaveného přístroje, je lepší zůstat u kbelíku s hadrem.

nahoru

Cena - je dražší vždy lepší?

Kdo chce Fabii, ať si koupí Fabii, kdo chce Superb (a má na to), ať si koupí Superb. Nejhorší je koupit si Fabii za cenu Superb. U parních čističů se to může lehce stát, pokud se necháte emocionálně zmanipulovat neodbytným obchodníkem nebo podlehnete třpytu domnělé značkovosti. Ne všichni podomní obchodníci jsou manipulátoři, ne všechny kamenné prodejny jsou vzorem serióznosti. Rozhodující je zachovat chladnou hlavu a nechat si čas na porovnání cen a technických parametrů. To je naše rada na závěr. Několik přístrojů pro srovnání naleznete v našem katalogu, sestavili jsme ho z toho, co považujeme na trhu za nejkvalitnější. Díky naší obchodní pozici a minimalizovaným provozním nákladům Vám nabízíme velice rozumné ceny.

nahoru